Indie

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Indii

Termin wymiany: lipiec 2018 r. – maj 2019 r. (rok)

lipiec 2018 r. – marzec 2019 r. (semestr+)

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 30 marca 2018 r.

Koszt:       8.500 USD (rok)

7.500 USD (semestr+)

Organizacja partnerska: YFU Indie

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: średnio zaawansowana znajomość j. angielskiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Indii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Indie są krajem zupełnie odmiennym od Polski, więc każdy uczeń wyjeżdżający tam na wymianę musi przygotować się na ogromne różnice w każdej dziedzinie życia. Przede wszystkim należy pamiętać, że temperatura w lato waha się między 38 a 45 stopniami. Ze względu na monsuny temperatura w sierpniu i wrześniu spada już do 30 stopni, a klimat ochładza się dopiero od listopada, kiedy można się spodziewać temperatury w granicach 21-30 stopni (ze spadkiem do zera w nocy).

Należy pamiętać również, że społeczeństwo indyjskie jest bardzo konserwatywne i dziewczynki nie powinny chodzić z odkrytymi ramionami, ani w krótkich spodenkach czy spódniczkach.

Szkoła

Uczniowie YFU zapisywani są do prywatnej, anglojęzycznej szkoły, gdzie samodzielnie muszą pokryć koszty książek, mundurków, wycieczek oraz transportu z i do domu. Koszty jednak nie powinny okazać się zbyt duże: koszt mundurka to ok. $100, książek $50, a miesięczny bilet autobusowy to ok. $30.

Ze względu na fakt, że uczniowie YFU uczęszczają do szkoły prywatnej, muszą przystosować się do panujących w niej, często dość surowych zasad. Ramiona młodzieży powinny być zawsze zakryte, nie toleruje się także krótkich spodenek. Ponadto chłopcy muszą być krótko ostrzyżeni.

Programy specjalne

Uczniowie wybierający się do Indii, skorzystać mogą z następujących programów specjalnych:

 • społeczno-kulturowy.

Więcej informacji na temat programów specjalnych udostępniamy na życzenie kandydata.

Program specjalny nie wymaga dodatkowych opłat.

Rodzina

Rodziny goszczące YFU w Indiach mieszkają najczęściej w północnej części Indii. Każda z nich dokonuje wszelkich starań, aby uczeń z wymiany poczuł się u niej jak we własnym domu. Ze strony ucznia oczekuje się, aby okazywał wdzięczność rodzinie goszczącej oraz pokazywał swoimi czynami, że zależy mu na niej.

Hindusi są bardzo rodzinni i czas spędzony w domowym gronie jest dla nich niezwykle ważny. Dobrze jest zatem pamiętać, aby zawsze być w domu w czasie posiłków i prosić rodziców goszczących o pozwolenie na wyjście z domu. Komunikować z rodziną należy się bardzo ostrożnie, ponieważ bariera językowa i kulturowa mają to ogromne znaczenie. Aktywny udział w życiu rodzinnym jest kluczem do nawiązania bliskich relacji z hinduską rodziną.

Seminaria YFU

Z lotniska uczniowie odbierani są przez wolontariuszy YFU, skąd udają się na kilkudniowe seminarium orientacyjne. W jego trakcie zgłębiają wiedzę na temat tego, jak będzie wyglądał ich rok spędzony w Indiach. W połowie roku szkolnego odbywa się kolejne seminarium, w ramach którego organizowana jest także wycieczka. Ponadto w marcu ma miejsce na wyjazd kulturowo-edukacyjny, który uczniowie muszą opłacić sobie sami (w odróżnieniu od wycieczki w połowie roku, której koszty są już pokryte). Pod koniec roku odbywa się ostatnie seminarium, które przygotowuje uczniów do powrotu do domu.

Chcesz wyjechać do Indii?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.