Francja

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Francuska

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – czerwiec 2019 r. (rok)

sierpień 2018 r. – styczeń 2019 r. (semestr)

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 16 marca 2018 r.

Koszt:       6.300 + 800* EUR

6.100 + 400* EUR

Organizacja partnerska: YFU Francja

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: podstawowa znajomość j. francuskiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Francji,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES pod Berlinem,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

*) Opłata za szkołę.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Francja jest największym krajem Europy Zachodniej. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Najważniejsze ideały Francji zawarte są w haśle rewolucji francuskiej: liberté, égalité, fraternité – wolność, równość, braterstwo. Francja jest piątym najlepiej rozwiniętym państwem świata oraz jedenastym w rankingu pod względem warunków życia. Francja należy do Unii Europejskiej, a walutą obowiązującą jest euro.

Rodzina

Większość rodzin goszczących we Francji żyje w małych miastach i miasteczkach lub na przedmieściach. Rodziny różnią się od siebie. Jedni mają dzieci, inni nie. Rodziną goszczącą mogą też być samotni rodzice.

Najważniejszą częścią życia rodzinnego jest wspólny posiłek. Zazwyczaj jest to obiadokolacja jedzona około godziny 19. To czas na rozmowę, która zbliża rodzinę. To również czas na francuską kuchnię, której nie da się nie lubić: sery, tarta, słynne już paryskie bagietki czy żabie udka. Francja to raj dla smakoszy.

Chcesz wyjechać do Francji?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas drogą elektroniczną na adres info@yfu.org.pl lub pocztą na adres YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań. Odezwiemy się do Ciebie!

Szkoła

Francuzi traktują szkołę poważnie. Lekcje zazwyczaj zaczynają się o 8:30 i trwają nie dłużej niż do 17:30. W środku dnia uczniowie mają od godziny do dwóch przerwy na lunch. Jest to czas, kiedy mogą się zrelaksować, pośmiać i porozmawiać z innymi. Większość osób kupuje kanapki i sałatki w stołówce lub okolicznych sklepikach. Mało kto ma drugie śniadanie przyniesione z domu. Szkoła zaczyna się we wrześniu i kończy się pod koniec czerwca. Najlepsza ocena to 20, najsłabsza to 1. Ważne dla młodych Francuzów są również kółka zainteresowań i kluby sportowe, które są niezwykłą okazją na poznanie nowych osób. Funkcjonują one zazwyczaj poza szkołą.

Seminaria YFU

Tuż po przyjeździe na wymianę uczniowie biorą udział w seminarium orientacyjnym YFU z innymi osobami, które przyjechały na rok do Francji. Spotkanie odbywa się w Paryżu. Tam dowiadują się o kulturze Francji, języku francuskim i YFU oraz uzyskują odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Po spotkaniu trafiają do swoich rodzin goszczących.

W połowie roku obywa się się kolejne seminarium, które pomaga uczniom zrozumieć dogłębniej kulturę Francji. Na koniec roku odbywa się spotkanie przygotowujące młodzież do powrotu do domu.

Osoby pochodzące z Europy, bedące na wymianie w innym europejskim państwie mogą wziąć również udział w seminarium YES, które odbywa się w Niemczech. Tam mają okazję poznać wszystkich europejskich uczniów z wymiany YFU, którzy wyjechali na wymianę w tym samym roku.