ESTONIA

PODSTAWOWE INFORMACJE

Organizacja partnerska: YFU Estonia

Typ programu: klasyczny lub tematyczny

Czas trwania programu: roczny

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20 sierpnia (programy zimowe) | 20 lutego (programy letnie)

Koszt: 5 600 – 7 000 EUR | Szczegółowe informacje tutaj.

ELEMENTY PROGRAMU

  • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
  • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
  • podróż z Polski do Estonii,
  • podróż do domu rodziny goszczącej,
  • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
  • seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
  • seminarium śródroczne w połowie wymiany,
  • seminarium przed powrotem z wymiany,
  • seminarium YES w Niemczech,
  • seminarium po powrocie z wymiany,
  • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
  • podróż powrotna do Polski.
Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

KRAJ I POŁOŻENIE

Republika Estonii ze stolicą w Tallinnie posiada ok. 1,3 mln mieszkańców. Należy do Unii Europejskiej, a walutą obowiązującą jest Euro. Leży w północno-wschodniej Europie, nad Morzem Bałtyckim. Posiada ponad 1500 wysp – największe to Saarema i Hiiumaa. Kraj ten cechuje się chłodnym klimatem (średnia temperatura w lutym to -5,7 C, a w lipcu to 16 C).

Mieszkańcy Estonii są szczerzy, wrażliwi i pracowici. Ogólnie postrzegani jednak jako nieśmiali i zamknięci w sobie. Twierdzenie to jest jednak tylko częściowo prawdziwe, ponieważ w stosunku do znajomych i bliskich są bardzo otwarci i przyjacielscy.

Ważnym aspektem kulturowym w Estonii jest sauna. Dla większości Estończyków reprezentuje ona relaks oraz spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest świetnym sposobem na ogrzanie się w mroźne zimowe dni.

JĘZYK

Estoński należy do grupy języków ugrofińskich. Jest podobny do języka fińskiego oraz nieco do węgierskiego. Charakterystyczne dla niego są często występujące podwójne samogłoski oraz czternaście przypadków. Przez ludzi nierozumiejących estońskiego, często określany jako język „śpiewany”. Estończycy bardzo wspierają tych, którzy uczą się ich języka – jeśli obcokrajowcowi uda się wypowiedzieć poprawnie zdanie po estońsku, cieszą się i zachęcają do kolejnych prób, co może okazać się bardzo pomocne i motywujące w czasie nauki tego języka.

SZKOŁA

Większość młodych ludzi w Estonii po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuuje naukę w liceum (po estońsku: gümnaasium). Uczniowie nie wybierają przedmiotów, których chcą się uczyć – podążają wcześniej ułożonym planem. System oceniania wygląda podobnie jak w Polsce – skala ocen od 1 do 5, gdzie 1 jest oceną najsłabszą. W większości szkół lekcje zaczynają się o godzinie 8:00 rano. Jednego dnia plan zawiera od 6 do 8 godzin lekcyjnych po 45 minut. Typowy rok szkolny trwa od września do czerwca i składa się z czterech kwartałów. Każdy kwartał jest oddzielony feriami od kolejnego.

RODZINA

Rodziną goszczącą może zostać każdy typ rodziny, zatem rodzeństwo ucznia na wymianie może być zarówno bardzo młode, jak i już dorosłe. Zdarzają się również rodziny, w których jest tylko jeden rodzic. Najważniejsze jednak jest to, że chcą oni otworzyć swoje serce i drzwi dla nastolatka z innego kraju. Warto pamiętać, że w żadnej rodzinie nie jest gorzej lub lepiej – jest po prostu inaczej.  

Rodziny w Estonii lubią spędzać czas razem, lecz z powodu napiętego planu dnia udaje się to zazwyczaj tylko w weekendy i ferie. Jednymi z najpopularniejszych form spędzania wspólnie czasu są wyjazdy na wycieczki, chodzenie na spacery i sauna.

SEMINARIA YFU

Po przylocie do Tallinna wolontariusz YFU odbierają uczniów z wymiany  z lotniska i stamtąd trafiają od razu na swoje pierwsze seminarium.

Post Arrival Orientation: jest to znakomita okazja do zaaklimatyzowania się w kraju goszczącym, poznania innych uczniów z wymiany, którzy również spędzą rok w Estonii oraz wolontariuszy pracujących dla YFU Estonia. Na seminarium uczniowie dowiadują się trochę o języku, historii i kulturze Estonii. Po raz pierwszy poznają też swoich opiekunów – są to dwie osoby, jedna w wieku ucznia, a druga dorosła, z którymi mogą porozmawiać w każdej sytuacji podczas wymiany, a także zwrócić się do nich o pomoc. Seminarium trwa 5 dni.

Mid-Term Orientation: odbywa się na początku lutego i trwa 2 dni. Podczas tego seminarium prowadzone są rozmowy na temat dotychczasowych doświadczeń, planach na pozostały czas wymiany, oczekiwaniach i zmianach. Jest to też świetna okazja aby spotkać się i porozmawiać z innymi uczniami spędzającymi rok w Estonii.

Re-Entry Orientation: przed powrotem do domu, na uczniów z wymiany czeka ostatnie seminarium. Jest to dla nich szansa opowiedzenia o swoim roku na wymianie, zastanowienia się i uświadomienia sobie w jaki sposób zmienili się w ciągu tego roku. Seminarium ma również na celu przygotowanie uczestników do powrotu do swoich krajów.

CHCESZ WYJECHAĆ DO ESTONII?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań