Bułgaria

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Bułgarii

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – czerwiec 2019 r.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 30 marca 2018 r.

Koszt: 5.600 EUR

Organizacja partnerska: YFU Bułgaria

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: podstawowa znajomość j. angielskiego, j. niemieckiego lub  j. rosyjskiego

ELEMENTY PROGRAMU

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Bułgarii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne po przyjeździe do kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium YES pod Berlinem,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Bułgaria to kraj położony na Bałkanach, między Rumunią, Serbią, Macedonią, Grecją i Turcją. Charakterystycznym elementem geografii Bułgarii jest góra Stara Planina, która dzieli państwo na dwie części.

Na obszarze całego kraju można znaleźć szarotki i róże, z czego te drugie są symbolem miasta Kazanlak, znanego dzięki ogromnym polom pełnym róż oraz festiwalowi na ich cześć.

Szkoła

Uczniowie na wymianie w Bułgarii uczęszczają najczęściej do Międzynarodowej Szkoły Językowej. Nie obowiązują ich opłaty szkolne czy mundurek, jakkolwiek do obowiązków każdego ucznia należy posiadanie wszystkich podręczników do szkoły. W zależności od zamieszkania rodziny goszczącej, może być również konieczne nabycie okresowego biletu na komunikacje miejską. Ważna legitymacja szkolna upoważnia uczniów do znacznej zniżki.

Programy specjalne

Uczniowie wybierający się do Bułgarii, skorzystać mogą z następujących programów specjalnych:

 • archeologiczny,
 • 4 pory roku,
 • DofE.

Więcej informacji na temat programów specjalnych udostępniamy na życzenie kandydata.

Opłata dodatkowa za program specjalny wynosi odpowiednio 1000 EUR, 800 EUR lub 500 EUR.

Rodzina

Trudno mówić jest o typowej bułgarskiej rodzinie. Zapewniamy jednak, że każda z rodzin goszczących YFU z chęcią otwiera swój dom i serce dla młodzieży z zwymiany. Rodziny te dokładają wszelkich starań, aby ich zagraniczni podopieczni czuli się jak u siebie w domu.

Uczniowie YFU traktowani są tak samo jak pozostali człokowie rodziny – wraz z wiążącymi się z tym prawami i obowiązkami. Bułgarzy są narodem pogodnym, jednak w tradycyjnym domostwie Istotną kwestią jest okazywanie szacunku wobec panujących w nim zwyczajów i zasad. Uprzejmie jest stawiać się na czas na wspólne posiłki i pytać rodziców o pozwolenie na wyjście ze znajomymi. Warto pamiętać, że podczas mieszkania z bułgarską rodziną definicją zabawy nie powinno być całonocne imprezowanie poza domem. Na Bałkanach życie rodzinne jest bardzo ważne, dlatego od uczniów na wymianie wymaga się aktywnego uczestniczenia w nim.

Seminaria YFU

Zaraz po przyjeździe uczniów do Bułgarii odbywa się weekendowe seminarium orientacyjne. Tuż po nim rozpoczyna się intensywny, 4-tygodniowy kurs języka bułgarskiego.

W połowie programu, zazwyczaj w lutym lub marcu, ma miejsce kolejne, 2- lub 3-dniowe seminarium. Od kilku lat bułgarskie seminarium śródroczne łączone jest ze zgrupowaniami YFU w Rumunii, Mołdawii i Serbii.

Pod koniec wymiany w Bułgarii, w stolicy kraju, Sofii, odbywa się ostatnie seminarium, które przygotowuje uczniów do powrotu do domu. Przed powrotem do Polski organizowane jest również międzynarodowe seminarium YES (Young Europeans’ Seminar), w ramach którego spotykają się wszyscy uczniowie europejskich organizacji YFU wracający po roku do swoich domów.

Chcesz wyjechać do Bułgarii?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.