Australia

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Związek Australijski

Termin wymiany: lipiec 2018 r. – grudzień 2018 r.

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 16 marca 2018 r.

Koszt: 11.800 USD

Organizacja partnerska: YFU Australia i Nowa Zelandia*

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: średnio zaawansowana znajomość j. angielskiego

Elementy programu

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do Australii lub Nowej Zelandii,
 • podróż do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

 

 

*) Wymiana do Australii i Nowej Zelandii realizowana jest przez tę samą organizację partnerską. Uczniowie wybierający Australię jako kierunek wymiany, wyrażają zgodę na uplasowanie w Australii lub Nowej Zelandii. Opłata administracyjna za wskazanie wyłącznie Australii wynosi 1200 USD.

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Australia to jednocześnie najmniejszy kontynent świata oraz szóste największe państwo. Jego linia brzegowa ciągnie się przez około 36 735 km, co oznacza, że można tam znaleźć ponad siedem tysięcy plaż. To właśnie dlatego tak popularne są tam sporty wodne, typu wind- czy kite-surfing.

Przemierzenie Australii z zachodu na wschód zajmuje około pięciu godzin samolotem. Pomiędzy jednym, a drugim brzegiem kontynentu jest również dwugodzinna różnica w czasie. Cały kraj podzielony jest na 8 podstawowych jednostek administracyjnych, a rządy – za pośrednictwem Gubernatora Generalnego – sprawuje tam królowa Elżbieta II (na stałe rezydująca w pałacu królewskim Buckingham w Wielkiej Brytanii), oraz parlament.

Australijczycy mają na świecie opinię przyjaznych, zrelaksowanych i ugodowych, klimat zaś znany jest ze swoich skrajności: podczas gdy niektóre rejony zmagają się z suszą, w innych panuje na przykład stan zagrożenia powodziowego.

Rodzina

W wielu australijskich rodzinach oboje rodziców pracuje na pełen, lub przynajmniej pół etatu, co oznacza, że zazwyczaj są bardzo zajęci. Mimo to, popularnym zwyczajem jest wspólne, rodzinne zasiadanie do wieczornego posiłku (tzw. tea) w okolicach 19:00. To właśnie wtedy rozmawia się o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, dzieli się przeżyciami i przemyśleniami. Ważne jest, by aktywnie uczestniczyć w rozmowie i starać się zacieśniać więzi z rodziną goszczącą.

Po australijskich rodzicach możesz także spodziewać się dużej opiekuńczości oraz troski o twoje bezpieczeństwo. Na uwagę zasługuje fakt, że w wielu domach w Australii nie instaluje się centralnego ogrzewania – zamiast tego znaleźć tam można kominki i piece. Większość rodzin posiada dostęp do internetu oraz rodzinny komputer, które z pewnością chętnie ci udostępnią.

Chcesz wyjechać do Australii?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.

Szkoła

W Australii termin “liceum” odnosi się do szkoły średniej, obejmującej pięcio- lub sześcioletni okres od 7 (niekiedy 8) klasy, aż do 12. Przeciętny dzień w australijskiej szkole rozpoczyna się około 8:30, a kończy o 15:00-15:30.

Pojedyncze zajęcia trwają między 40 a 60 minut i mają model interaktywny – uczniowie pracują w grupach z innymi uczniami. Przerwa na lunch trwa zazwyczaj około 40 minut, choć należy wspomnieć, że w australijskich szkołach nie spotyka się tradycyjnych “stołówek”. Uczniowie zabierają lunch z domu, ew. kupują przekąski i napoje w sklepiku szkolnym, a jedzą na boisku.

Rok szkolny rozpoczyna się zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego, natomiast kończy się w listopadzie. Jest także podzielony na cztery semestry, z których każdy trwa około dziesięciu tygodni. Większość szkół w Australii wymaga noszenia mundurków.

Seminaria

Podczas swojego pobytu w Australii, uczniowie na wymianie mają szansę uczestniczyć w dwóch sesjach szkoleniowych. Pierwsza z nich odbywa się krótko po przylocie, a jej zadaniem jest przygotować ucznia na wyzwania związane z adaptacją w nowej kulturze, uświadomić mu cele programu, jak również zapoznać się z jego obawami i oczekiwaniami. Seminarium poprzyjazdowe ma także pomóc w dostrzeżeniu oraz zrozumieniu istotnych różnic między krajem goszczącym, a krajem ojczystym.

Krótko przed wylotem organizowane jest seminarium przed powrotem, które służy psychicznemu, jak i merytorycznemu przygotowaniu uczniów na powrót do Polski. Zajęcia te można także ukończyć on-line, w przypadku braku możliwości dojazdu.
Oprócz seminariów, YFU Australia oferuje uczniom dwa nieobowiązkowe wyjazdy krajoznawcze. Pierwszy z nich, tzw. Kiwi Encounter, przypada w kwietniu, trwa niecałe dwa tygodnie i zabiera uczniów na wycieczkę dookoła Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Kolejny z wyjazdów, wrześniowy, to wycieczka na australijskie safari.

Uwaga

Ze względu na dużą popularność tego programu, czas oczekiwania na informację o rodzinie goszczącej wydłużyć się może do kilku dni przed wyjazdem. W niektórych przypadkach data wyjazdu może zostać przesunięta o 2-4 tygodnie.