Argentyna

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nazwa państwa: Republika Argentyńska

Termin wymiany: sierpień 2018 r. – czerwiec 2019 r. (rok)

sierpień 2018 r. – styczeń 2019 r. (semestr)

Termin przyjmowania zgłoszeń: do 30 stycznia 2018 r.

Koszt:     9.400 + 700* USD (rok)

9.000 + 400* USD (semestr)

Organizacja partnerska: YFU Argentyna

Dla kogo: uczniów szkoły średniej w wieku od 15 do 18 lat

Wymagania językowe: podstawowa znajomość j. hiszpańskiego lub średnio zaawansowana znajomość j. angielskiego

Elementy programu

 • umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie.
 • umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
 • podróż z Polski do domu rodziny goszczącej,
 • seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
 • seminarium orientacyjne w kraju wymiany,
 • seminarium śródroczne w połowie wymiany.
 • seminarium przed powrotem z wymiany,
 • seminarium po powrocie z wymiany,
 • międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
 • podróż powrotna do Polski.

*) Opłata za szkołę.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Kliknij i skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy!

Zadaj pytanie

Kraj i położenie

Nazwa państwa Argentyna pochodzi od słowa „argentum”, które po łacinie oznacza srebro. To pierwsi koloniści hiszpańscy nazwali tak ten kraj po znalezieniu wielu złóż srebra w tym regionie. Argentyna jako państwo położone w Ameryce Południowej jest krajem bardzo ciepłym. Jednakże, odwrotnie niż w Europie, im dalej na południe tym zimniej. Warto pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży!

Językiem urzędowym jest hiszpański. Znajomość podstaw tego języka przed wyjazdem na wymianę znacznie pomaga przystosowaniu się do nowego środowiska i zrozumienia wielu różnic kulturowych. Dla Argentyńczyków, oprócz piłki nożnej, bardzo ważną częścią kultury jest jedzenie, z czego najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja. Niesamowicie popularnym jest również yerba mate, którą pije się przy każdej możliwej okazji.

Rodzina

Każda rodzina goszcząca wprost nie może się doczekać aby poznać ucznia z wymiany, który przyjedzie do nich na rok. Dlatego też kontakt między rodziną a uczestnikiem wymiany YFU często nawiązywany jest jeszcze przed jego podróżą do Argentyny.

Argentyńskie rodziny goszczące mieszkają we wszystkich regionach kraju – zarówno w okolicach stolicy, Buenos Aires, jak i w niewielkich miejscowościach na południu kraju. Bez względu na to, gdzie mieszkają, zawsze witają swoich zagranicznych podopiecznych z otwartymi ramionami.

W Argentynie rodzina stanowi jedną z najwyższych wartości, dlatego też duża część czasu wolnego spędzana jest właśnie wśród krewnych. Argentyńczyków można określić, jako bardzo ciepłych i czułych. Należy sobie jednak zdawać sprawę z niepisanych zwyczajów, które panują w każdym domu – dobrze jest pytać się o nie i próbować jak najszybciej do nich dostosować!

Szkoła

Szkoła w Argentynie podzielona jest na trzy etapy: przedszkole (dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat), szkołę podstawową (od 6 do 12 lat) oraz szkołę średnią (od 13 do 17 lat). W trakcie wymiany będziesz uczęszczał do szkoły publicznej bądź prywatnej, w zależności od Twojej rodziny goszczącej. YFU Argentyna zwraca koszty w wysokości 800 pesos miesięcznie za szkolne wydatki. Szkoły oferują od 12 do 15 przedmiotów, które są obowiązkowe. Każdy uczeń wybiera profil klasy, do jakiej chce uczęszczać: humanistyczny, naukowy, biznesowy albo techniczny. Jako uczeń argentyńskiej szkoły musisz uczęszczać na wszystkie zajęcia w szkole, a jeśli chcesz, możesz zapisać się dodatkowo na różnego rodzaju zajęcia sportowe.

Czas wolny

Jest wiele rzeczy, które uczeń na wymianie w Argentynie można robić w weekendy. Wiele zależy od rodziny goszczącej i jej przyzwyczajeń. Argentyńczycy kochają być aktywni fizycznie, jeść na mieście, odwiedzać członków rodziny, chodzić do kina i wypoczywać.
Młodzi ludzie często wychodzą do pubów i klubów z przyjaciółmi. Spotykają się często u znajomych na przyjęciach, imprezach, grając w bilard, oglądając filmy i dobrze się bawiąc.

Dla Argentyńczyków bardzo ważny jest sport. Do najpopularniejszych sportów należą piłka nożna, rugby, tenis, hokej, koszykówka, pływanie i jazda na rowerze. Prawie każdą dziedzinę sportową można uprawiać w różnych klubach sportowych, a każde miasto ma przynajmniej jeden klub piłkarski. Dla Argentyńczyków ważna jest nie tylko drużyna narodowa, ale również kluby z ligi A, B, czy C, które w weekendy zbierają miliony widzów.

Seminaria

Tuż po przyjeździe do Argentyny wszystkich uczniów czeka seminarium orientacyjne, podczas którego poruszany jest temat kultury argentyńskiej, procesów edukacyjnych zachodzących w trakcie wymiany, zwyczajów i tradycji, zasad panujących w rodzinach goszczących, jedzenia itp.

W połowie pobytu uczniowie biorą udział w seminarium śródrocznym, a na miesiąc przed ukończeniem programu w seminarium przed powrotem, które przygotowuje ich do podróży do domu.

Chcesz wyjechać do Argentyny?

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go do nas na: info@yfu.org.pl lub na adres: YFU Polska, Skr. Poczt. 36, 61-971 Poznań.