Colored Glasses Local Launch

Dzięki współpracy z organizacjami partnerskimi na Słowacji i w Czechach czwórka naszych wolontariuszy została zaproszona do udziału w szkoleniu, które odbyło się 7-9 października w Bratysławie. Celem szkolenia było przygotowanie wolontariuszy do prowadzenia warsztatów z edukacji międzykulturowej, które w naszej organizacji noszą nazwę „Colored Glasses„.

Czym są warsztaty Colored Glasses?

Nazwa „colored glasses” (kolorowe okulary) nawiązuje do analogii barwionych szkieł okularów, które reprezentują filtry kulturowe przez które obserwujemy i interpretujemy rzeczywistość.

Warsztaty „Colored Glasses” mają na celu promowanie świadomego i aktywnego zaangażowania w dyskurs na temat podstawowych wartości naszego społeczeństwa, a także umożliwienie międzykulturowego doświadczenia również tym osobom, które nie biorą udziału w programie wymiany YFU. Prowadzą do uwrażliwienia młodzieży na ważne problemy wspólczesnego świata, takie jak dyskryminacja i uprzedzenia wobec różnic kulturowych oraz nierówności społeczne. Chcemy, aby młodzi ludzie czuli i rozumieli potrzebę tolerancji i zrozumienia wobec osób o innych zwyczajach i tradycjach.

Końcowym elementem szkolenia w Bratysławie było samodzielne przeprowadzenie warsztatów „Colored Glasses” w lokalnym liceum pod okiem jednego z trenerów. Dzięki współpracy z panią Ewą Król, pracującą w V LO im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, pierwsze warsztaty przeprowadziliśmy już 12 października. Adrian, Marta i Mattias (YFU SK) rozmawiali z czterema klasami I na temat stereotypów i tego co prowadzi do dyskryminacji osób o odmiennym wyglądzie oraz o nierównościach społecznych.

Jeżeli chcesz, aby warsztaty „Colored Glasses” odbyły się również w Twojej szkole, napisz do nas!

Relacja uczestniczki

Razem z kilkoma innymi wolontariuszami YFU Polska miałam przyjemność wziąć udział w szkoleniu „Colored Glasses” w Bratysławie.

Byłam zachwycona, że moja przygoda z YFU, dzięki byciu wolontariuszką może trwać dalej. Był to tez mój pierwszy taki wyjazd. Na miejscu powitała nas ekipa YFU Słowacja, do której dołączyli rownież wolontariusze z Czech.

Przez następne trzy dni poznawaliśmy techniki prowadzenia warsztatów, i wymieniając się doświadczeniami udoskonaliliśmy je, tak abyśmy mogli je pózniej sami przeprowadzać w szkołach.

Sesjom, jak to już chyba zawsze w wielkiej rodzinie YFU towarzyszyła przemiła, międzynarodowa atmosfera.

Był to niezapomniany weekend, pełen śmiechu, ale rownież ciężkiej pracy.
Wyjechaliśmy wzbogaceni o nowe znajomosci, przeżycia i wiedzę, które chcemy teraz przekazywać dalej.

Oby więcej takich wyjazdów!

 – Weronika, wolontariuszka YFU